Основне информације о катедри
Катедра за природно-математичке науке је формирана 1974. године обједињавањем дотадашњих катедри за математику и физику, које су формиране 1971. године оснивањем Машинског факултета.
Наставници Катедре за природно-математичке науке покривају широк спектар предмета математичког и информатичког карактера и физике на свим нивоима студија, како на студијском програму Машинско инжењерство тако и на студијском програму Инжењерски менаџмент. Математичко образовање студената свих студијских програма, даје теоријско-методолошке основе за њихово стручно усавршавање и истраживачки рад, а посебно научно-истраживачки рад студената докторских студија.
Настава се реализује у следећим областима:
- Обавезни предмети студијског програма Машинско инжењерство су Математика 1, Математика 2, Инжењерска графика и Физика а по новој акредитацији из 2014. године ту спадају и предмети Математика 3, која ће се реализовати од школске 2015/16, и Нумерички методи и програмирање од 2016/17. године.
- Обавезни предмети на студијском програму Индустријски менаџмент су Математика у инжењерском менаџменту и Пословна статистика.
- На мастер студијском програму Машинско инжењерство обавезни предмети су Математика 3 и Нумерички методи и програмирање, док је изборни предмет Операциона истраживања.
- На докторским академским студијама за све научне области обавезни предмети су Одбрана поглавља из више математике (с областима: Парцијалне диференцијалне једначине, Специјалне фунције, Вероватноћа и статистика, Методе оптимизације, Варијациони рачун и Математички принципи геометријског моделирања) и предмет Нумерички методи (с обавезним делом Нумеричка анализа и изборним делом из области: Метод коначних елемената и Алгоритми оптимизације).
За потребе реализације ове наставе објављено је неколико уџбеника и збирки задатака.
Историјат катедре
По оснивању Техничког факултета у Нишу, формирана је јединствена Катедра за математику и физику за електронски, грађевински и машински одсек. Математичке предмете на машинском одсеку су предавали професори са Београдског Универзитета, а вежбе држали новоизабрани асистенти.
Оснивањем Машинског факултета у Нишу, формирана је Катедра за математику са три доцента (Богољуб Предић, Момир Станојевић и Душан Милованчевић) и три асистента (Љиљана Петковић, Драган Живковић, Душица Ђорђевић), са предметима: Математика 1 и Математика 2 и Нацртна геометрија, чији је шеф био проф. др Богољуб Предић. Истовремено је формирана Катедра за физику са шефом проф. др Миланом Илићем И асистентом дипл. Физ. Бранком Мијовићем.
Катедра за природно математичке науке је настала спајањем ових катедри 1974. године.
Шефови Катедре у овом периоду био је проф. др Момир Станојевић.
Деведестих година, повећавањем броја предмета и јачањем значаја научно-систраживачког рада, појавила се потреба за проширењем Катедре. У наредном периоду, чланови Катедре су постали дипломирани математичари: Предраг Рајковић (1984), Меланија Митровић (1985) и Љиљана Радовић (1994) и дипломирани физичар Јасмина Живковић.
У следећем периоду, шефови Катедре су били: проф. др Душан Милованчевић и проф. др Љиљана Петковић.
Физику су предавали: проф. др Милан Илић, др Бранко Мијовић, Живота Тасић и проф. др Властимир Златић.
Сви претходно наведени чланови Катедре посветили су јој скоро цео свој радни век.
По неколико година, чланови Катедре су били: дипл. инж. Радмила Релић (сада архитекта у Аустралији), Мирослав Ћирић (сада проф. др на ПМФ у Нишу), Војкан Вуксановић (сада проф. др у Београду) и Снежана Спаић (истакнути стручњак у пошти Канаде).
Са Београдског Универзитета, као предавачи са стране, наставу су држали: проф. др Ђорђе Карапанџић, стручни сарадник Лазар Караџић, др Милан Попадић, др Божидар Поповић, проф. др Милорад Јовичић, а са других факултета Нишког Универзитета: проф. др Живадин Пантић, доц. Мр Зорица Шишовић, предавачи Виктор Јанекоски, Борис Марков и Оскар Реди, затим Биљана Поповић, Иван Јовано-вић, Љубица Велимировић, Весна Величковић (касније професори ПМФ-а у Нишу) и физичар Мома Јовановић.
Последњих година, Катедра је подмлађена перспективним математичарима: доцентом др Драганом Ракићем (2014), др Мартином Љубеновићем (2016) и мас. мат. Милицом Милуновић (2018).
Катедра има дугорочну и одличну сарадњу са Природно математичким факултетом и свим Катедрама истог или сличног назива на Универзитету у Нишу.
Наставне активности и НИР
Наставне активности
У укупној настави која се одвија на Машинском факултету, чланови Катедре покривају широк спектар предмета математичког и информатичког карактера и физике на свим нивоима студија, како на студијском програму Машинско инжењерство тако и на студијском програму Инжењерски менаџмент. Математичко образовање студената свих студијских програма, даје теоријско-методолошке основе за њихово стручно усавршавање и истраживачки рад, а посебно научно-истраживачки рад студената докторских студија.
Катедра реализује следеће предмете студијског програма Машинско инжењерство:
- Математика 1, 2 и 3,
- Инжењерска графика (који реализујемо у сарадњи са Катедром за мехатронику),
- Физика (који реализујемо у сарадњи са Катедром за хидроенергетику),
- Нумеричка математика са програмирањем,
- Инжењерска статистика.
Обавезни предмети на студијском програму Индустријски менаџмент су:
- Математика у инжењерском менаџменту,
- Пословна статистика.
На мастер студијском програму Машинско инжењерство је обавезан предмет Операциона истраживања (у сарадњи са Катедром за транспортну технику и логистику).
На докторским академским студијама за све научне области обавезни предмети су:
- Одбрана поглавља из више математике (са областима: Парцијалне диференцијалне једначине, Специјалне фунције, Вероватноћа и статистика, Методе оптимизације, Варијациони рачун и Математички принципи геометријског моделирања)
- Нумерички методи (сa обавезним делом Нумеричка анализа и изборним делом из области: Метод коначних елемената и Алгоритми оптимизације).
За потребе реализације ове наставе објављено је неколико уџбеника и збирки задатака.
Чланови наше Катедре су учесници пројеката за развој високошколског образовања:
- DAAD-project "Multimedia Technology for Mathematics and Computer Science Education, 2002-2008"- koordinator prof. dr P. Rajković.
- EMPUS-JPHES 530394-2012 (2012-2014) "Visuality & Mathematics: Experiential Education of Mathematics through Visual Arts, Sciences and Playful Activities (VisMath) ", MISANU Belgrade - prof. dr Lj. Radović
- TEMPUS-2008-RS-JPHES (2009-2012) "Courses for Unemployed University Graduates in Serbia (CONCUR)", Faculty of Mechanical engineering, University of Nis - prof. dr Lj.Radović
- „Edukacija kao online servis – primena MOOC pristupa u razvoju savremenih veština mašinskog inženjerstva i inženjerskog menadžmenta (MOOC-ING)“, 2018.-19. - prof. dr Lj. Radović
- Unapređenje kapaciteta računarske laboratorije za realizaciju nastave iz oblasti primenjenih informacionih tehnologija (UKIT), 2018.-19. - prof. dr Lj. Radović
Катедра доприноси популаризацији математике и науке уопште што је реализовано кроз објављивање неколико књига из области историје математике и рекреативне математике и одржавање већег броја научно-популарних предавања у оквиру манифестације „Републички семинар о настави математике и рачунарства”, под покровитељством Друштва математичара Србије.
Научно-истраживачки рад
Научно-истраживачки рад чланова Катедре за природно математичке науке обухвата све најважније теоријске и примењене математичке дисциплине, као што су: нумеричка математика, интервална анализа, комплексна анализа, специјалне функције, квантни рачун, парцијалне диференцијалне једначине, теорија фиксне тачке, линеарна и општа алгебра, функционална анализа, алгебарска геометрија, теорија чворова, кристалографија и визуелна математика, математика примењена у механици и механици флуида.
Резултате својих истраживања, чланови Катедре су објавили у великом броју радова у врхунским часописима са SCI листе и осталим међународним и домаћим часописима. Знатан број радова је објављен у коауторству с научницима са иностраних универзитета. Међу публикованим резултатима посебно се истичу монографије од изузетног међународног значаја чији су коаутори чланови наше Катедре, објављене у издању познатих издавачких кућа Wiley-VCH, Elsevier (проф. др Љ. Петковић) и Springera (проф. др Љ. Радовић, проф. др П. Рајковић) и и три монографије националног значаја (П. Рајковић, Љ. Петковић, М. Митровић). Значајна научна активност остварена је кроз учешће на великом броју међународних и домаћих конференција (презентовањем радова, председавањем, излагањима по позиву). Чланови Катедре су и рецензенти у међународним и домаћим часописима и референти реферативних журнала.
Добра сарадња с институцијама и научницима широм света огледа се у учешћу наших професора у изради и одбрани докторских дисетација у иностанству, кроз већи број позивних предавања на универзитетима у Европи (Немачка, Аустрија, Велика Британија, Ирска, Бугарска, Шведска), те Америци, Јапану, Аустралији и Израелу. Осим тога, обављен је већи број научних и студијских боравака на многим иностраним институцијама. Гостујући професори су били: Проф. др Љ. Петковић на Универзитету у Олденбургу (Немачка) и М. Митровић на Универзитету у Вастеросу (Шведска), TU Wien (Аустриа) и University of Minho, Braga, (Португал).
Сви чланови Катедре су у дугом низу година учесници већег броја научно-истраживачких пројеката из основних истраживања, које финансира Министарство за просвету и науку Републике Србије и у оквиру којих реализују свој научно-истраживачки рад. У последњем пројектном циклусу, то су пројекти:
- ON174007 - Функционална анализа, стохастичка анализа и примене
- ON174011 - Динамичка стабилност и нестабилност механичких система под дејством стохастичких поремећаја
- ON174012 - Геометрија, образовање и визуелизација са применама
- ON174022 - Конструкција и анализа ефикасних алгоритама за решавање нелинеарних једначина
- ON174026 - Репрезентације логичких структура и формалних језика и њихове примене у рачунарству
Чланови Катедре су били координатори или учесници неколико међународних истраживачких пројеката:
- Пројекaт „Ерасмус плус” у оквиру кога су остварени студијски боравци проф. др П. Рајковића у Чешкој 2018. и Шведској 2019; проф. др М. Митровић у Шведској 2018. и 2019. и проф. др Љ. Радовић у Шпанији 2019. години.
- Пројекaт„Integral Transform Methods, Special Functions And Applications” 2009-2017, заједнички пројект Српске Академије Наука (САНУ) и Бугарске Академије Наука (БАС) са учешћем истраживача и из других земаља Европе – координатор за наш Универзитет био је проф. др П. Рајковић.
Наставници и сарадници
Редовни професори:
- проф. др Предраг Рајковић,
- проф. др Љиљана Петковић,
- проф. др Меланија Митровић,
- проф. др Љиљана Радовић.
Доценти и асистенти:
- др Драган Ракић, доцент, заменик шефа Катедре,
- др Мартин Љубеновић, асистент са докторатом, секретар Катедре,
- мр Јасмина Живковић-Андрејев, члан Катедре,
- мас.мат. Милица Милуновић, асистент.
Наставне лабораторије
- Центар за примењену математику,
- Лабораторија за физику.
Центар за примењену математику
Центар за примењену математику формиран је маја 2004. године одлуком Научно наставног већа Машинског факултета на иницијативу чланова Катедре за природно математичке науке и представља природан наставак и проширење активности започетих у оквиру Семинара за примењену математику, који је започео с радом неколико година раније. Основна мотивација за покретање ових активности садржана је у чињеници да сваки озбиљан научно-истраживачки рад неминовно почиње математиком. То се посебно односи на проблеме техничких струка, где је математички апарат неопходан почев од моделирања проблема, добијања аналитичких и апроксимативних решења, обраде података, до приказа и анализе резултата и њихову верификацију упоређивањем емпиријских и теоријских резултата.
Оснивачи и дугогодишњи руководиоци центра били су проф. Др Љиљана Петковић и проф. др Предраг Рајковић. Од 2019. године, руководилац центра је проф. др Меланија Митровић.
У свом досадашњем раду, Центар је организовао следеће научне скупове:
- International Summer School on the Mathematical Foundations of FEM in Niš September 29 till October 3,
2003 at the Faculty of Mechanical Engineering of the University of Niš, -– organizator. - Internacionalna konferencija “Theoretical Computer Science - from Foundation to Application”, Niš, 2009. – organizator.
- Internacionalna konferencija “ Constructive Mathematics: Foundations and Practice – CMFP 2013.“ , Niš, 2013. – organizator.
- Wokshop “ITERATIVE METHODS IN APPLIED MATHEMATICS” (u čast 60. rođendana prof. dr Ljiljane Petković), Mašinski fakultet u Nišu, 2013.
Математички семинари од 2016. године:
- Special Functions and Transforms with Applications in Engineering (SFTAE) – rukovodilac prof. dr Predrag Rajković.
- Constructive Mathematics: Foundations and Practice (CM:FP) – rukovodilac prof. dr Melanija Mitrović.
Лабораторија за физику
Лабораторија за физику је основана 1962 године као заједничка лабораторија машинског, грађевинског и одсека за електронику Техничког факултета у Нишу. Прве лабораторијске вежбе одржане су 1962/63 године. После оснивања Грађевинског, Машинског и Електронског факултета 1971 године, лабораторија је званично припала Машинском факултету, али је по договору користи и Грађевински факултет.
Лабораторија је првенствено намењена изводјењу лабораторијских вежби из предмета физика за студенте I године ОАС на Машинском и Грађевинско-архитектонском факултету, као и студенте III године ОАС Машинског факултета(смер: мехатроника; предмет: техничка оптика).
У лабораторији се постојећом опремом врши провера закона физике и мерење или одређивање физичких величина из области механике, акустике, оптике, осцилација, нуклеарне физике и сл.
Шефови лабораторије били су: проф.др Милан Iлић, др Бранко Мијовић, проф.др Живота Тасић. Дужност шефа лабораторије сада врши асистент мр Јасмина Живковић-Андрејев.
Опрема:
- Кунтова цев са тон-генератором,
- Гониометар,
- Гајгер-Милеров бројач,
- Комплет за вежбе из механике,
- Комплет за вежбе из оптике,
- Комплет за вежбе из акустике.
Шеф катедре
др Предраг Рајковић, редовни професор
Кабинет 606
500 721
http://math.masfak.ni.ac.rs/math/~PredragRajkovic/