Основне информације о катедри
Катедра за Хидроенергетику је основана 1966/67. године, под тадашњим називом Катедра за Хидраулику на Машинском одсеку Техничког факултета у Нишу.
Развој нових научних дисциплина, ширење тадашње индустрије и кадровско јачање на факултету су 1988. године довели до прерастања Енергетског смера у три нова профила: хидроенергетски, термоенергетски и профил термотехнике и процесне технике.
Након формирања ова три профила катедра мења назив у Катедра за Хидроенергетику, и до данас носи ово име.
Историјат катедре
Прва генерација студената Машинског одсека Техничког факултета у Нишу, уписана школске 1960/61. године, слушала је и полагала групу обавезних предмета: Механика флуида, Хидрауличне машине и уређаји, Пумпе и компресори, односно групу изборних предмета: Хидрауличне пумпе и турбине, Хидраулички преносници снаге и Хидрауличка опрема и уређаји, који припадају научно-стручним областима Катедре за хидроенергетику.
Катедра за хидроенергетку је основана 1966/67. године, под називом Катедра за хидраулику на Машинском одсеку Техничког факултета у Нишу.
Наставници и сарадници
Ванредни професори:
- проф. др Милош Јовановић,
- проф. др Живан Спасић,
- проф. др Саша Милановић,
- проф. др Живојин Стаменковић.
Доценти:
- доц. др Јасмина Богдановић-Јовановић,
- доц. др Милош Коцић,
- доц. др Јелена Петровић.
Асистенти:
- асист. Вељко Беговић
Наставне лабораторије
Катедра за хидроенергетику у свом саставу има наставнулабораторију под називом: Лабораторија за хидроенергетику и пнеуматику.
Шеф наставне лабораторије je др Живојин Стамнковић, ванр. проф.
Наставна лабораторија је посвећена практичним вежбањима која прате и допуњују садржаје предмета: Механика флуида, Основе турбомашина, Компресори и вентилатори, Струјно техничка мерења, Хидромашинска опрема, Радне карактеристике и регулација турбомашина, Пумпе и пумпна постројења, Хидрауличне машине, ....
У оквиру наставне лабораторије постоји већи број стално постављених експерименталних инсталација чија је намена:
- Утврђивање физичких својстава флуида применом основних закона хидростатике:
- Демонстрација и мерење хидростатичког притиска флуида, сила притиска:
- Мерења натпритиска, потпритиска, утврђивање утицаја на општи распоред притиска у флуиду:
- Бернулијева једначина и њена примена. Експериментално одређивање фактора трења и локалних отпора појединих хидрауличких елемената:
- Мерење протока течности запреминском методом, блендом, Вентуријевом цеви и ротаметром:
- Одређивање коефицијента истицања и контракције код малих отвора. Торичелијева теорема:
- Струјно техничка мерења флуида у цевима и каналима, мерење: брзине, протока, притиска, коефицијента локалних и линијских отпора, температуре,...
- Утврђивање радних карактеристика пумпе:
- Регулација рада пумпе: гушењем цевне мреже и променом броја обртаја:
- Одређивање протока и притиска ваздуха у пнеуматским инсталацијама:
- Утврђивање радних карактеристика вентилатора:
- Утврђивање радних карактеристика Пелтон и Франсис турбине на умањеним моделима.
Поред експерименталних испитивања која прате теоријске садржаје предмета на основним и мастер студијама у оквиру лабораторије се налази и софистициранија опрема која омогућава студентима докторских студија да се баве фундаменталним истраживањима проблема струјања флуида. Овде свакако треба навести: ласер доплер анемометар, високобрзинску камеру, рачунарску радну станицу за извођење захтевних нумеричких симулација, лиценцу за софвтерски пакет ANSYS...
Катедра за Хидроенергетику дуги низ година спаја теоријска и примењена знања из области механике флуида и стално их обогаћује, како кроз наставни рад са студентима свих нивоа студија, тако и кроз сарадњу са привредом.