Експлоатација мотора СУС

Шифра предмета Б.8.3-И.17-14
Година/Семестар IV/8
Циљ предмета Упознавање студената са принципима рада, конструкцијом - деловима и помоћним системима мотора СУС, а потом и да овладају материјом везаном за експлоатацију и редовно одржавање мотора СУС.
Исход предмета По положеном завршном испиту, студенти ће бити оспособљени за самостални и тимски рад да: препознају и изаберу одговарајући мотор за задате услове експлоатације, врше избор и прате ефективне карактеристике мотора, учествују у изради планова, програма и санације у вези управљања мотором и редовног одржавања, као и да личном иницијативом, познавајући системе регулације издувне емисије и предности алтернативних горива, дају допринос редукцији укупне токсичности издувних гасова мотора СУС.
Број часова наставе 30 предавања, 30  вежбања

pdfEksploatacija_motora_SUS_2018_kurikulum.pdf331.62 KB

Стефановић, А. Друмска возила – основи конструкције Машински факултет у Нишу, 2010.
Hillier, V.A.W. Hillier’s Fundamentals of Motor Vehicle Technology, 6th Edition, Book I Oxford University Press, UK, 2014.
Ружић, Д. Мотори СУС у пракси: експлоатација, одржавање и ремонт Микро књига, Београд, 2014.
Дорић, Ј Теорија мотора СУС Факултет техничких наука у Новом Саду, 2015.
Стефановић, А. Мотори са унутрашњим сагоревањем - репетиторијум Машински факултет у Нишу, 1996
Стефановић, А. Мотори са унутрашњим сагоревањем – историјат мотора Машински факултет у Нишу, 2001.

Наставни материјали